Kada privaloma registruoti veiklą kaip verslą

Konsultuodama verslą pradėti norinčius asmenis, ar papildomą veiklą pradėjusiais mamas, kurios suranda laiko augindamos vaikus ir oficialiai būdamos vaiko priežiūros atostogose (toliau – VPA) kažką numegzti, nunerti, ir kai jų veikla nebetelpa namuose, o draugai ir pažįstami prašo jų parduoti savo darbelius, pakonsultuoti už atlygį srityje, kurią jos išmano – pvz. marketingo, sodo dizaino ir kt., dažnai susiduriu su klausimu: “ar tai legalu ir kada jau reikia mokėti mokesčius?”

Bendras teorinis atsakymas yra toks – užsiimti bet kokia veikla, jeigu ji neuždrausta įstatymų, yra legalu. Pajamų iš tokios veiklos gauti yra legalu (išskyrus iš įstatymų uždraustos veiklos). TAČIAU – jeigu gaunate pajamų, privalu mokėti mokesčius, jeigu užsiimate verslu – privalote registruotis, nebent įstatymai numatytų išimtis ir jus atleistų nuo tokios pareigos.

Kada galima nesiregistruoti?

Nesiregistruoti galima, jeigu:

  • neužsiimate verslu;
  • paslaugas/konsultacijas teikiate pagal autorinę sutartį;
  • jūsų pajamos gaunamos už parduodamas pačių surinktas miško gėrybes (grybus, uogas, riešutus, vaistažoles), neviršija 3 000 eurų per metus;
  • jūsų pajamos pajamos (arba pelnas turint įsigijimo dokumentus) už kilnojamų daiktų pardavimą neviršija 2500 eurų per metus IR tai nėra verslo požymių turinti veikla IR pajamos gaunamos parduodant ne GPMĮ 17 str. 1 dalies 28, 30, 53 ir 54 punktuose nurodytą turtą (detaliau žr. GPMĮ 17 str.);
  • kitais GPMĮ 17 str. nurodytais atvejais.

LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymas (toliau – GPMĮ) nurodo atvejus, kuomet mokesčių už gautas pajamas mokėti nereikia, detalų sąrašą galima rasti GPMĮ 17 straipsnyje (artimųjų giminaičių dovanos, palūkanos iki 500 eurų, draudimo išmokos ir t.t.)1. Norėčiau aptarti skirtumus tarp atsitiktinių pajamų ir verslo pajamų. Atsitiktinės pajamos – tai pajamos, gautos pardavus jums priklausančius daiktus, kurie jums netinka, nebetinka, nusibodo ir t.t. Nesvarbu, ar juos pirkote, ar patys pasigaminote. Supaprastinus, jeigu parduodate jums nebereikalingą turtą – stalą, paveikslą, vaikų vežimą, išaugtus ar vaikui netikusius drabužius, ir pajamos (o turint įsigijimo dokumentus – pelnas) iš tokio pardavimo neviršija 2500 eurų per metus, mokesčių mokėti nereikia, veiklos registruoti nereikia. Jeigu viršija – reikia susimokėti mokesčius, bet registruotis vis dar nereikia. Su sąlyga, kad tai nėra jūsų verslas. (Aišku, jeigu gaunate pašalpas kaip socialiai remtinas asmuo, bet kokios pajamos, net neapmokestinamos, yra įtraukiamos vertinant tai, ar asmeniui reikia socialinės pašalpos, ar ne, bet šiame straipsnyje kalbame ne apie tai).

Kada tai, ką jūs darote, jau yra verslas?

Kiekvienas atvejis būtų vertinamas individualiai, bet pagrindiniai požymiai yra veiklos tęstinumas ir pajamų gavimas. Paaiškinant: jeigu mama ar močiutė numezgė vaikui kojines/kepurytę, kurią pamatė mamos draugė ir paprašė numegzti ir jai panašią, pati nupirko siūlus o mezgėjai atsidėkojo šokoladu – verslo nėra. Moterys, kurios reklamuojasi Facebook, kad mezga pagal užsakymus arba siūlo jau numegztus/nunertus gaminius – jau atitiktų verslumo kriterijų, kadangi siūlomas tam tikras asortimentas plačiam asmenų ratui už užmokestį, net jeigu nepasiekiama 2500 eurų pajamų per metus suma. Jeigu nuolat perkate vaikiškus drabužius per išpardavimus užsienio parduotuvėse ir po to pardavinėjate Lietuvoje tas prekes, kad ir su nedideliu antkainiu, bei tai darote nuolat – jau yra verslo požymiai.
Tai reiškia, kad privalote įforminti savo veiklą, ją įregistruodami (veiklos forma gali būti įvairi – pagal verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą ar steigti įmonę) ir mokėti mokesčius, net jeigu nepasiekiate 2500 eurų per metus. Paslaugų teikimas yra veikla, kuriai būtinas įforminimas, bet kokiu atveju.

Kas atsitiks, jei verslu užsiimsiu nelegaliai?

Kas atsitiks, jeigu to nepadarysite – galbūt nieko. O galbūt VMI jus patikrins, pripažins, kad jūs užsiėmėte verslu ir tada priskaičiuos nesumokėtus mokesčius, delspinigius ir paskirs baudą. Už penkerius metus iki patikrinimo, kai jūs būsite seniai jau pamiršę, kad jūsų gyvenime buvo toks etapas. Todėl rekomenduočiau prieš pradedant veiklą, prieš reklamuojantis Facebook, kad teikiate mokamas paslaugas, užsakote iš užsienio parduotuvių už komisinį mokestį ar nuolat pardavinėjate prekes, prieš priimant užsakymus iš žmonių, kurių jūs nepažįstate, ir kurie atsiskaito pavedimu, pagalvoti apie galimybę tokią veiklą įforminti ir, pasirinkus tinkamiausią jums būdą, susimokėti mokesčius. Arba tai padaryti bent jau pamačius, kad tokia veikla pradeda nešti pelną ir jūs ją tęsite.